Her birimiz bin bir emekle fotoğraf çekiyoruz, zaman ve maddiyat harcıyoruz. Haliyle bunun karşılığını alabileceğimiz en güzel çözüm fotoğraf yarışmaları olarak görüyoruz. Evet tam karşılığını alamasak da düzelir umuduyla bekliyorduk. Fakat düzelmek yerine daha da kötüye mi gidiyor acaba ?

Fotoğrafınızın değeri sizin gözünüzde nedir? Her yarışmaya birinci olmak umudu ile katılmıyor muyuz? Fotoğrafımızın değerini hiçe sayanlara ya tepki vermeliyiz ya da bu tür yarışmalara prim vermeyip o yarışmaya dahil olmamalıyız.
Son günlerde gündemde olan 2 yarışmada 50 ye yakın sergileme fotoğrafı seçip hiç bir ücret ödemeden o fotoğrafı tamamen alacaklar ve ömür boyu kullanacaklar. Hiç bir şekilde fotoğrafın telif hakkını ödemiyorlar.
Emeği hiçe sayıyorlar. O fotoğrafları kolay çekmedik, o fotoğrafları çekebilmek için çok emek harcadık. Tüm fotoğrafçı arkadaşlardan aynı hassasiyeti bekliyorum.

Ayrıca tıkla oy ver yarışmaları tamamen fotoğraf sanatına uymayan bir yarışma şeklidir. Bu tür yarışmalar bizlerin fotoğraf gözüne ve fotoğraf bilgisine hiç bir katkısı olmamakla birlikte bizleri her daim geri götürecektir. Fotoğraf yarışmalarında fotoğraf seçimleri konuya hakim jüri üyelerinin seçimleri ile olmalıdır.

Selametle…